

Przedsiębiorca wykorzystujący w swojej firmie wagę elektroniczną, np. kontrolną, platformową lub etykietującą, musi pamiętać o tym, aby jego urządzenie posiadało ważną legalizację. Dotyczy to zarówno prowadzenia sprzedaży towarów ważonych w sklepie lub lokalu gastronomicznym, jak i wykonywania pomiarów masy w innego typu działalnościach, m.in. w aptekach, laboratoriach, placówkach medycznych, zakładach przemysłowych czy logistyce. Niezgodne z prawem jest stosowanie wagi bez ważnej legalizacji lub w ogóle takiej, która nigdy nie została poddana ocenie zgodności dokonywanej przez Główny Urząd Miar.
Czym jest legalizacja wagi elektronicznej?
W ten sposób określa się ocenę zgodności wagi elektronicznej, wydawaną przez Główny Urząd Miar. GUM sporządza ją na wniosek producenta urządzenia (po wcześniejszym przeprowadzeniu wymaganych testów). Z kolei sama legalizacja potwierdza przede wszystkim to, że waga elektroniczna wykonuje pomiary masy z dokładnością deklarowaną przez jej producenta, np. do 6 kg z dokładnością o 2 g oraz od 6 do 15 kg z dokładnością do 5 g. Co ważne, informację na ten temat można znaleźć na obudowie każdego urządzenia ważącego, a konkretnie – na jego tabliczce znamionowej.
Czym jest Deklaracja Zgodności CE wagi elektronicznej?
Oprócz instrukcji obsługi czy karty gwarancyjnej, do każdej wagi elektronicznej dołączony jest niezwykle istotny dokument: Deklaracja Zgodności CE. Stanowi on dodatkowe potwierdzenie legalizacji wagi elektronicznej, czyli oceny zgodności wydanej przez Główny Urząd Miar. Przedsiębiorca musi pamiętać m.in. o tym, że Deklarację Zgodności CE trzeba przechowywać przez cały okres stosowania danego urządzenia ważącego.
Jak długo obowiązuje legalizacja wagi?
Legalizacja wagi, przygotowana i ogłoszona przez Główny Urząd Miar, obowiązuje przez konkretny czas. Zgodnie z przepisami, jeżeli GUM wydał decyzję przed 26 kwietnia 2019 roku, będzie ona ważna przez kolejne 3 lata (bez ostatniego miesiąca). Co innego w przypadku legalizacji wagi, która została ogłoszona po 26 kwietnia 2019. Wówczas okres jej obowiązywania będzie wynosił 2 lata (również bez ostatniego miesiąca). Warto podkreślić, że to przedsiębiorca ponosi pełną odpowiedzialność za to, czy waga elektroniczna posiada ważną legalizację.
Jak odnowić legalizację wagi?
Termin ponownej legalizacji wagi będzie zależał od tego, kiedy GUM wydał pierwszą decyzję w przypadku konkretnego urządzenia. I co najważniejsze, to przedsiębiorca (właściciel wagi) musi pamiętać o tej dacie oraz o podjęciu odpowiednich kroków. Ponadto, nie warto zwlekać do ostatniej chwili z ponowną legalizacją wagi. Procedury z tym związane wymagają czasu, a wcześniejsze ich wykonanie, czyli dopilnowanie wszystkich formalności przed wygaśnięciem pierwotnej decyzji GUM, pozwoli uniknąć przestoju w pracy.
Zgodnie z przepisami, ponownej legalizacji wagi może dokonać wyłącznie Główny Urząd Miar. Przedstawiciele GUM przeprowadzają wszystkie niezbędne procedury na wniosek przedsiębiorcy, który zgłosi się ze swoim urządzeniem. Ponowna legalizacja wagi jest ważna przez 25 miesięcy – licząc od daty decyzji wydanej przez Główny Urząd Miar.
Wagi z legalizacją w sklepie internetowym Wagi.com
W sklepie internetowym Wagi.com znajdziesz różnego typu wagi elektroniczne z legalizacją, m.in. proste, kalkulacyjne, platformowe, etykietujące, do zabudowy, wago-skanery oraz szalki ważące zintegrowane z kasami fiskalnymi Posnet (kaso-wagi). Wspomniane urządzenia znajdują zastosowanie w wielu działalnościach – zarówno w punktach handlowych oraz handlowo-usługowych, jak i w przemyśle, logistyce czy placówkach medycznych i laboratoriach.
Pamiętaj: dzięki ważnej legalizacji zyskujesz pewność, że Twoje urządzenie ważące gwarantuje wykonywanie precyzyjnych pomiarów masy – zgodnie z dokładnością deklarowaną przez producenta danego modelu. Zawsze informuje o tym m.in. tabliczka znamionowa wagi, znajdująca się na obudowie, jak również Deklaracja Zgodności CE.