Producenci
Pytania i odpowiedzi

Wagi elektroniczne – czym różnią się popularne typy urządzeń?

Wagi elektroniczne, które są wykorzystywane m.in. w sklepach, gastronomii czy przemyśle, dzielą się na różne typy urządzeń. Wśród popularnych modeli wyróżniamy następujące rodzaje: proste, kalkulacyjne, etykietujące, multimedialne oraz platformowe. Ponadto, osobną grupę stanowią wago-skanery, wagi do zabudowy czy kaso-wagi. Co konkretnie wyróżnia wspomniane typy urządzeń?

 

Czym jest waga prosta?

Waga prosta jest urządzeniem o podstawowej funkcjonalności. Modele tego typu pozwalają przede wszystkim na wykonywanie pomiarów masy w różnych zakresach, np. do 3 lub 6 kilogramów. W większości przypadków wagi proste występują w płaskiej wersji konstrukcyjnej (posiadają wbudowane wyświetlacze). Wśród takich urządzeń znajdziemy też urządzenia o bardzo wytrzymałej i szczelnej konstrukcji.

 

Czym jest waga kalkulacyjna?

Waga kalkulacyjna, podobnie jak urządzenie proste, zapewnia sprawne mierzenie masy różnych obiektów, np. towarów w sklepie. Kluczową funkcjonalnością w takim modelu jest jednak możliwość przeliczenia wyniku ważenia na kwotę do zapłaty. Co więcej, wagi kalkulacyjne oferują też często zaprogramowanie skrótów klawiszowych, współpracę z kasą fiskalną lub komputerem oraz wybór wariantu konstrukcyjnego – płaskiego lub z wysięgnikiem.

 

Czym jest waga etykietująca?

Wagi etykietujące łączą w sobie funkcjonalność związaną z ważeniem oraz wydrukiem dokumentów zawierających szczegółowe informacje o oferowanych towarach. Każde urządzenie tego typu posiada więc wbudowany mechanizm drukujący. W zdecydowanej większości przypadków będzie to termiczna technologia wydruku, w której jedynym materiałem eksploatacyjnym, jaki trzeba wymieniać, jest rolka z etykietami. Ponadto, taka waga oferuje zazwyczaj skonfigurowanie bazy towarowej (ze szczegółowymi informacjami o produktach), zaprogramowanie wielu skrótów klawiszowych oraz wybór wersji płaskiej lub z wysięgnikiem.

 

Czym jest waga platformowa?

Wagi platformowe znajdują zastosowanie przy obsłudze dużych i ciężkich obiektów. Urządzenia tego typu nie tylko oferują ważenie w wysokich zakresach, np. do 150 lub 300 kg, ale także posiadają obszerne szalki. Co więcej, ważną cechą wagi platformowej jest wytrzymała i stabilna konstrukcja. Takie urządzenie gwarantuje więc zwiększoną odporność na intensywne użytkowanie – nawet w bardziej wymagających warunkach pracy.

 

Czym jest waga do zabudowy?

Jak sama nazwa wskazuje, waga do zabudowy jest wykorzystywana na stanowiskach pracy, które umożliwiają wmontowanie takiego urządzenia na stałe, np. w blat, ladę lub boks kasowy. Wspomniane rozwiązanie konstrukcyjne zapewnia wygodne wykonywanie obowiązków związanych z ważeniem towarów – nawet na stanowiskach obsługi o ograniczonej powierzchni. Co ważne, zdecydowana większość wag do zabudowy oferuje płynną współpracę z pozostałymi elementami systemu sprzedaży w firmie, np. komputerem POS.

 

Czym jest wago-skaner?

Wago-skanery, podobnie jak wagi do zabudowy, są wmontowywane w stanowisko pracy w firmie, czyli np. w boks kasowy lub ladę. Takie rozwiązanie zapewnia więc oszczędność przestrzeni oraz wygodę w codziennym wykonywaniu obowiązków. Warto jednak pamiętać, że w przypadku wspomnianego urządzenia mamy do czynienia z pełną integracją 2 różnych elementów rozwiązania systemowego dla firmy. Do dyspozycji użytkownika takiej technologii jest zarówno waga elektroniczna, jak i czytnik kodów kreskowych.

 

Czym jest kaso-waga?

Kaso-waga składa się tak naprawdę z 2 odrębnych urządzeń elektronicznych: kasy fiskalnej oraz szalki ważącej. Ich zautomatyzowana współpraca zapewnia szybkie, proste i wygodne obsługiwanie klientów firmy. Wynika to m.in. z tego, że czynnościami związanymi z ważeniem produktów można wtedy zarządzać przy użyciu interfejsu kasy fiskalnej (ekranu kasjera i klawiatury). Kaso-wagi są obecnie tworzone przez Posnet, czyli polskiego producenta technologii sprzedaży.

 

Czym jest waga multimedialna?

Waga multimedialna wyróżnia się m.in. tym, że oferuje intuicyjną obsługę za pomocą kolorowego panelu dotykowego. To nowoczesne urządzenie zapewnia też często wysokie parametry techniczne, rozbudowaną funkcjonalność, wytrzymałość na długotrwałą eksploatację oraz płynną współpracę z resztą rozwiązania systemowego w przedsiębiorstwie. Co więcej, większość wag multimedialnych posiada wbudowane mechanizmy drukujące (termiczne). Urządzenia z tej kategorii oferują więc też wystawianie etykiet z informacjami o zważonych elementach asortymentu.

 

Zakresy ważenia – co to za parametr wagi elektronicznej?

Przy zakupie wagi elektronicznej warto zwrócić uwagę na różne parametry techniczne takiego urządzenia. Specyfikacja wybranego modelu znajduje później przełożenie na codzienną pracę. Natomiast jednym z kluczowych parametrów każdego urządzenia są obsługiwane zakresy ważenia. To właśnie one określają szczegółowo maksymalne obciążenie wagi oraz dokładność pracy konkretnego modelu.

Warto też pamiętać, że wiele urządzeń występuje w wariantach technologicznych, które różnią się właśnie zakresami ważenia. Dzięki temu można dostosować wybrany model do potrzeb firmy (zwłaszcza do oferowanego asortymentu). Przykładowo: wagi kalkulacyjne, proste czy etykietujące są często dostępne w następujących konfiguracjach: 1,5/3 kg (z dokładnością 0,5/1 g), 3/6 kg (z dokładnością 1/2 g), 6/15 kg (z dokładnością 2/5 g), 15/30 kg (z dokładnością 5/10 g). Z kolei modele platformowe zaoferuje zdecydowanie wyższe zakresy ważenia, np. do 60 kg (z dokładnością 20 g), do 150 kg (z dokładnością 50 g), do 300 kg (z dokładnością 100 g).

 

Waga płaska czy z wysięgnikiem?

Wiele współczesnych wag elektronicznych występuje w 2 różnych wariantach konstrukcyjnych: płaskim lub z wysięgnikiem. Takie rozwiązanie jest dostępne m.in. w przypadku urządzeń kalkulacyjnych, etykietujących czy multimedialnych. Wybór odpowiedniej wersji konstrukcyjnej jest istotny, ponieważ zapewnia dopasowanie zamówionej wagi do stanowiska pracy w firmie. Warto też pamiętać, że niektóre modele oferują zastosowanie opcjonalnego, wolnostojącego wyświetlacza lub już w zestawie posiadają dodatkowy wysięgnik do samodzielnego montażu (np. wagi marki Dibal). Wówczas zyskujemy dodatkowe możliwości w kwestii zaaranżowania przestrzeni, w której odbywa się ważenie. Opcjonalny ekran pozwala też na lepsze informowanie klientów firmy o przebiegu obsługi.

 

Jak wybrać wagę do rozwiązania systemowego w firmie?

Jeżeli zależy nam na tym, aby waga elektroniczna współpracowała z innymi urządzeniami w firmie, np. kasą fiskalną lub komputerem POS, wybrany model powinien zapewniać obsługę co najmniej jednego interfejsu komunikacyjnego. Łączność pomiędzy różnymi elementami rozwiązania systemowego może się odbywać m.in. przy użyciu przewodu USB, RS-232 lub Ethernet (do pracy w firmowej sieci LAN). Co zyskamy dzięki takiej współpracy? Przykładowo: waga kalkulacyjna, która będzie połączona z kasą fiskalną, zapewni każdorazowe przesyłanie danych dotyczących ważonych produktów (wraz z informacją o kwocie do zapłaty). Warto też pamiętać, że sposób podłączenia wagi (USB, RS-232, LAN) jest zależy od wykorzystywanego urządzenia docelowego (komputera, kasy fiskalnej) oraz stosowanego oprogramowania.

 

Waga elektroniczna do sprzedaży obwoźnej lub mobilnej gastronomii – co jest ważne?

Współcześnie wagi elektroniczne są wykorzystywane nie tylko w placówkach stacjonarnych, ale też w działalnościach mobilnych. Na co warto zwrócić szczególną uwagę, gdy poszukujemy urządzenia do pracy w terenie? Duże znaczenie mają wtedy m.in. kompaktowe wymiary oraz zwiększona wytrzymałość i szczelność konstrukcji. Ponadto, waga do sprzedaży obwoźnej lub mobilnej gastronomii powinna posiadać wbudowany akumulator (im wydajniejszy, tym lepiej). Wówczas nie będzie trzeba przejmować się tym, że w miejscu pracy brakuje dostępu do zewnętrznego źródła zasilania.

 

Co zapewnia waga z programowalną klawiaturą i bazą PLU?

Programowalna klawiatura i baza PLU to bez wątpienia praktyczne rozwiązania technologiczne, które przyspieszają codzienne wykonywanie pomiarów masy. W pierwszym przypadku istotne jest to, że waga zapewnia skonfigurowanie skrótów klawiszowych. Takie przyciski można później wykorzystywać do szybkiego wywoływania popularnych elementów asortymentu lub często używanych funkcji. Z kolei baza PLU oferuje przede wszystkim szczegółowe zdefiniowanie towarów, które zawsze wymagają zważenia. Każdemu produktowi „na wagę” można wtedy przypisać np. indywidualną nazwę i cenę za kilogram.

 

Wymiary szalki ważącej – dlaczego są tak ważne?

Szalka ważąca jest głównym obszarem roboczym w przypadku każdej wagi elektronicznej. Z punktu widzenia użytkownika istotna będzie więc nie tylko wytrzymałość tego elementu (np. wykonanie ze stali nierdzewnej), ale także jego wielkość. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku dużych obiektów, które podczas ważenia muszą przecież w całości znajdować się na szalce. Warto też pamiętać, że niektóre modele, np. urządzenia platformowe, mogą występować w kilku wariantach konstrukcyjnych. Dostępne wersje danego modelu różnią się właśnie wielkością szalki ważącej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl